pes jí meloun

Mohou psi brambory, banán, ořechy nebo meloun?

Trávicí soustava každého živočicha dokáže pojmout úplné odlišné věci. Co je pro jednoho jedlé, může jinému způsobit zdravotní komplikace. Jinak tomu není ani se psy. Ti se na rozdíl od člověka musí vyhýbat třeba čokoládě nebo avokádu. Jak je to ale s běžnými potravinami, u kterých většina páníčků nevidí problém, a své psy s nimi odměňují?

Proč některé potraviny psi nemohou?

Trávicí soustava psa je na první pohled dost podobná té lidské. V mnohém se však liší, zejména pak ve funkci některých orgánů či v produkci odlišných trávicích enzymů. Právě díky těm je pes schopen strávit úplně jiné potraviny než člověk. Některé z nich mu neublíží, jiné však mohou vyvolat komplikace jako je průjem a zvracení, blokáda střev (u peckovitých plodů), akutní selhání ledvin, bolesti žaludku a v krajních případech i otravu s fatálními následky.

Jak je to s bramborami?

Brambory jsou mezi pejskaři poměrně dost diskutovaná potravina. Jedni mají za to, že pes je může pouze v sýrové formě, jiní si myslí, že by je neměl vůbec. Pravda je taková, že alkaloid solanin, který je obsažen v syrových bramborách a pro člověka je toxický, není nic dobrého ani pro psy. Vařením se tato látka z brambor téměř ztratí, proto můžete takto upravené brambory psovi klidně dát. Nedělejte to však často, jeho trávicí soustava není uzpůsobena k trávení složitého bramborového škrobu. 

Banány a meloun jako vhodný pamlsek

Meloun i banány obsahují poměrně velké množství cukru. Pokud je tedy chcete svému psímu kamarádovi nabídnout, učiňte tak pouze ve formě pamlsku, tedy v malém množství. Tyto plody mu svým složením nijak neublíží, nicméně pes přece jen není zvyklý na trávení cukrů. Při podávání dejte pozor na melounové pecky, těch je potřeba se úplně zbavit. Nikdy psovi nedávejte slupku ani z melounu, ani z banánu. Obsahují totiž látky, které mohou v jeho organismu působit toxicky.

Na ořechy dejte pozor!

V předchozích případech se jednalo o pokrmy, které psovi neublíží. To se ale nedá říct o různých druzích ořechů. Mezi ty nejvíce nebezpečné patří makadamové ořechy. Po jejich konzumaci se může u zvířete dostavit třesavka, silná alergická reakce či ztráta koordinace pohybů. U psů se srdečními vadami může tato svačinka skončit smrtí. Podobné následky lze čekat i u ořechů vlašských. Pekanové ořechy a pistácie mohou obsahovat aflatoxin, který je nebezpečný pro játra. 

U ostatních ořechů nehrozí žádné vážné poškození organismu ani otrava, je tu ale také problém – velký obsah tuku. Dlouhodobá vysoká hladina tuku ve střevech může způsobit onemocnění slinivky nebo zánět střev. Při náhodné konzumaci ale tento fakt můžeme klidně pominout. 

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *