řasokoule

Co je řasokoule a kde ji koupit?

Pokud byste rádi začali s pěstováním pokojových rostlin, ale zatím se vám nedaří udržet naživu ani kaktusy či sukulenty, možná je pravou rostlinou pro vás řasokoule. Stejně tak se hodí jako doplněk do akvária či jednoduše jako zelená dekorace na váš pracovní stůl. Co však řasokoule vlastně je a kde ji seženete?

Co je to řasokoule?

Jak vyplývá z jejího názvu, řasokoule je řasa pocházející z jezer na severní polokouli, zejména na Islandu, ve Skotsku, v Japonsku a v Estonsku. Zatímco řasokoule z evropských oblastí jsou spíše menších rozměrů, v japonském jezeře Akan bychom našli řasokoule dosahující rozměrů 20–30 cm. Tyto velké řasokoule patří mezi dlouhověké rostliny – dožívají se až sto let. Nemusíte se však bát, že vás váš nový zelený spolubydlící přežije, jelikož u nás jsou k dostání spíše menší varianty o průměru přibližně 5–10 cm.

Kde řasokouli koupit?

Jelikož řasokoule žijí ve vodě, není s podivem, že je seženete především v obchodech s akvaristickými potřebami a zverimexech, případně na internetu. To však neznamená, že by řasokoule byly vhodné jen do akvárka. V posledních letech prudce narostla jejich popularita i mezi pěstiteli pokojových rostlin, a tak se může stát, že na řasokoule narazíte v květinářství či dokonce hobbymarketu. Zkusit je můžete získat také od pěstitelů, kteří je úspěšně množí.

Kam řasokouli umístit?

Pokud řasokouli nekupujete k rybičkám do akvária, nejspíš přemýšlíte, kam ji vlastně umístit. Je to jednoduché – stačí jakákoliv skleněná nádoba a místo, kde je dostatek světla ze všech stran. Zároveň nesmí být na přímém slunci, které jí příliš neprospívá, jelikož je zvyklá na chladnou vodu severních jezer. Nádobu s řasokoulí můžete umístit jako dekoraci například na svůj pracovní stůl či okenní parapet, ale pouze v případě, že okno směřuje na sever nebo západ. 

Jak se o řasokouli starat?

Řasokoule není příliš náročná na údržbu, vlastně se jednu z nejméně náročných pokojovek. Stačí hlídat kvalitu a teplotu vody, kterou jednou za pár dní vyměníme. Teplota vody by neměla přesáhnout 28 stupňů. Zařízení samotné nádoby je na vás. Na dno můžete umístit například pěkné kamínky. 

Krmit řasokouli nijak nemusíte, jelikož jako rostlina energii získává fotosyntézou. Jedinou povinností, která vás čeká, je občasné „mazlení“, kdy řasokouli jemně poválíte v dlaních. V jezerech, ze kterých pochází, ji totiž vodní proudy povalují po dně, čímž vzniká její hezký kulatý tvar. A jelikož v nádobě s vodou či akvárku žádné proudy obvykle nejsou, musíme je nahradit válením v dlaních. Jedná se ovšem o poměrně příjemnou antistresovou činnost, protože řasokoule má jemný, sametový povrch. Pokud máte děti, jistě se tohoto úkolu s nadšením ujmou. 

5/5 - (1 vote)

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *