psí miláček

Přemýšlíte o pořízení psa? Poradíme, kde ho koupit

Známé pořekadlo mluví za vše – pes je nejlepší přítel člověka. Není tedy divu, že v České republice má doma pejska celých 64 procent Čechů. Bohužel řada z nich při koupi psa hledí spíše na cenu, což se může později vymstít obrovskými částkami utracenými u veterináře. Kde tedy koupit psa, abyste měli jistotu, že je váš nový mazlíček zdravý a nečeká vás řešení nejrůznějších zdravotních komplikací?

Pozor na množírny

Hned ze začátku je třeba uvést, že při pořizování psa bychom se měli obloukem vyhýbat množírnám. Nejen, že jsou nelegální, ale zvířata v nich často žijí v otřesných podmínkách, z čehož často plyne řada zdravotních problému od nedostatečného odčervení po nejrůznější genetické vady. A jak takovou množírnu poznáte? Nejčastěji tak, že nabízí psa za směšně nízkou částku s výmluvou, že rodiče štěněte sice mají papíry, ale jejich potomek už ne. Dalším poznávacím znakem může být skutečnost, že matku štěněte zpravidla neuvidíte – množitelé trvají na předání mimo prostory množírny právě kvůli podmínkám, ve kterých psi žijí.

Ideálně od ověřeného chovatele

Nejlepší volbou pro nákup psa je ověřený chovatel, který vám poskytne papíry o původu štěněte, ale také zvíře neprodává za podezřele nízkou částku. Sice si tak připlatíte, ale máte jistotu, že je váš nový společník zdravý a má dobrou výchovu. Další způsob, jak poznat seriózního chovatele, je jednoduše fakt, zda chová pouze jedno plemeno – pokud nabízí plemen více, zbystřete, mohlo by se jednat o nelegální množírnu. Dalším ukazatelem je skutečnost, zda vás prodejce pustí do prostor, ve kterých psy chová. Ty by měly být čisté, dostatečně prostorné a bez zápachu. 

A kde ověřeného chovatele najít? Zapátrat můžete na internetu, případně vyrazit na psí výstavu, kde se zpravidla pohybuje řada spolehlivých chovatelů, či na ně zde můžete získat doporučení. Hlavně se nesnažte nákup psa uspěchat. Vše má svůj čas a pes je závazek až na patnáct let.

Adoptujte pejska z útulku

Pokud nechcete utrácet velké peníze za pejska s papíry, ale zároveň nechcete podporovat množírny, zkuste zapátrat po ideálním společníkovi v městských útulcích. Nejen, že psa získáte většinou za velice nízký poplatek, ale navíc dáte opuštěnému pejskovi nový domov. I v tomto případě však dbejte na pečlivý výběr, především co se týká povahy psa. Pokud máte například malé děti, snažte se najít pejska, který je mírný a klidný. Pokud se rozhodnete pořídit si staršího psa, sice děláte dobrý skutek, ale myslete na to, že možná právě kvůli jeho pokročilému věku vzniknou další výdaje na případnou léčbu, což je u starších pejsků bohužel často nevyhnutelné. Také myslete na prostory, ve kterých budete psa chovat, a také množství času, které budete svému novému parťákovi moci věnovat.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *