Jak Zalozit Akvarium
|

Jak založit akvárium?

Akvárium je bezpochyby jedním z nejkrásnějších způsobů, jak oživit interiér a vnést do bytu či domu trochu přírody. Pokud nepatříte ke zkušeným akvaristům, jste na správném místě. V dnešním článku vám krok za krokem poradíme, jak na založení akvária.

Připravte samotné akvárium

Než se pustíte do zařizování akvária pískem a doplňky, je nezbytné připravit samotné akvárium, případně také skříňku, na které bude stát. Ta by měla být ve váze, aby byla hladina vody rovně – začněte tedy především pečlivým přeměřením pomocí vodováhy. Následně můžete zadní stěnu akvária doplnit o fototapetu či 3D pozadí.

Položte výživné dno

Jakmile je nainstalována tapeta, pečlivě akvárium vypláchněte a vysušte. Přichází čas na výživné dno – to se skládá ze směsi kokosového vlákna, humusu a minerálů. Rozhodně tento krok neopomíjejte, zejména v případě, že chcete v akváriu živé rostliny.

Při pokládání mějte na paměti pravidlo pěti centimetrů; vrstva by neměla být silnější než 5 cm a zároveň bychom měli nechat stejně velkou mezeru od čelní steny pro snadné odkalování.

Položte akvarijní písek

Následně položíme akvarijní písek, ideálně tmavší barvy, která je pro ryby přirozenější. U zadní stěny by měla být vrstva vyšší (až 12 cm) a postupně klesat do přibližně 2cm vrstvy. Tento způsob rozložení písku vám usnadní čištění akvária.

Čas na dekorace a technické vybavení

Po rozložení písku přichází čas na dekorace a technické vybavení. Zatímco u dekorací se fantazii meze nekladou, rozhodně nezapomeňte na filtraci a akvarijní topení s termostatem. Vybavení můžete schovat do zadní části akvária za větší rostliny.

Napusťte vodu

Posléze do akvária asi do poloviny až tří čtvrtin napustíme vodu o pokojové teplotě a přidáme přípravky pro odstranění chlóru a těžkých kovů. Snažte se přitom vyhnout víření písku, ideální napouštěním přes plochý kámen či talíř.

Akvarium
Zdroj: Pexels.com

Nezapomeňte na rostliny

Jakmile je napuštěno, přichází čas na rostliny. Ty sázíme s odhalenými kořeny, tedy bez zeminy. Abychom zachovali dobrý výhled do akvária, je vhodné největší rostliny umisťovat do zadní části, kde zároveň skryjí technické vybavení. Následně můžete zapojit světla, díky kterým budou rostliny prosperovat. Světlo by měl v ideálním případě doplňovat automatický spínač. 

Na závěr přibližně dva dny po zasazení rostlin přidejte do vody přípravek pro rozvoj denitrifikačních bakterií, které jsou důležité pro ekosystém nejen rostlin, ale celého akvária.

S vložením rybek chvíli počkejte

Akvárium je hotové, s rybkami však ještě chvíli počkejte! Z rostlin a výživného dna se může do vody uvolňovat dusík, který by mohl rybkám způsobit obtíže. S vložením rybek proto přibližně měsíc počkejte. Při vkládání rybek si následně počínejte s co největší opatrností pomocí síťky.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *