zástup psích plemen
|

Jak vybrat plemeno psa?

Mít parťáka na život a pro život – po tom touží nejeden z nás. Pokud však nemáte víru v lidi, proč si nekoupit čtyřnohého psího společníka, který vám bude až do své smrti naprosto věrný? V současné době si můžete pořídit retrívra nebo menšího buldočka, zájem ale roste i o pudly nebo jezevčíky. Které z nabízených plemen je pro vás to pravé? Pojďme si prozradit, jak vybrat to správné plemeno psa, vašeho budoucího společníka. 

Velikost rozhoduje

Rozdíly mezi jednotlivými plemeny jsou očividné. Kromě barvy se liší i svou velikostí, a právě jejich rozměry rozhodují. Každý budoucí majitel psího kamaráda musí zvážit své možnosti i potřeby rodiny. Máte k dispozici velkou zahradu? Neváhejte a pořiďte si velké psí plemeno, které bude mít dostatek prostoru na to se vyřádit. Nebo bydlíte spíše v bytové jednotce? Menší mops bude trefou do černého.

malý a velký pes

Stejně tak zvažte obecné fakty týkající se velikostí plemen. Malí pejsci bývají většinou náchylnější k nemocem, jsou totiž křehčí a zranitelnější. Velké rasy zase vyžadují hodně pohybu. V obou případech počítejte s výdaji navíc (pejsci něco stojí).

Má energie na rozdávání?

Plemena psů se liší i stupněm aktivity. I když se tito čtyřnozí přátelé zdají být aktivní stejně, není tomu tak. Najdou se lenivější povahy, a naopak i energetické rasy, které vyžadují hodně času stráveného na psích hřištích nebo na procházkách. I starší pes potřebuje pohyb.

Je důležité, abyste si sami zodpověděli otázku, zdali máte na psa tolik času, kolik vyžaduje či nikoliv. Pokud sami patříte k aktivním sportovcům, energetických plemen se obávat nemusíte.

Je náročný na péči?

O psa se musíte starat stejně, jako se staráte o sebe. Vyžaduje nejen vnější, ale i vnitřní péči. Extra zacházení vyžadují plemena mající dlouhou srst. Na druhou stranu krátkosrstá plemena hodně línají. 

péče o psa

Nejen srst vám ale napoví, jaký bude život se čtyřnohým psím parťákem. Například dlouhé uši mývají sklon k infekcím. Jaké jsou nejčastější psí nemoci? Některé typy psů slintají více než jiné. A plemena s “placatějším” nosem mají zase tendenci chrápat.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *