Jak Naucit Psa Curat Venku
|

Jak naučit psa čůrat venku

Pejsci jsou spolehliví parťáci, kteří nás nikdy nenechají o samotě. Na druhou stranu vyžadují naši pozornost a chtějí, abychom se jim věnovali i jinak, než jen občasným pohlazením nebo prohozením pár slov. Jelikož mnozí majitelé psích společníků chtějí mít tohoto parťáka u sebe prakticky kdykoliv, musí ho naučit několika základním povelům. A jedním z nich je i čůrání venku, což není zrovna povel, ale návyk, bez kterého to nepůjde.

Čistotné chování už od štěněte

Stejně jako v mnoha jiných případech, i v tomto platí, že s výukou musíte začít už od štěněčího věku. Starého psa novým kouskům nenaučíte, říká se a je to (bohužel nebo bohudík) pravdou. Proto ve chvíli, kdy si svého čtyřnohého parťáka přenesete přes práh domu, naučte ho čistotnému chování s pořádnou dávkou své vlastní trpělivosti. 

Zatímco někdy je na vině loužiček radost psa z vašeho příchodu, jindy zato může majitel sám, který se psem nechodil dostatečně často ven, což vedlo k logickému neudržení moči. Abyste tomuto umu svého psa naučili, prozradíme vám několik tipů. 

Stanovte role a zachovejte si pozitivní rozpoložení

Nezáleží na tom, jaké plemeno si přinesete domů, vždycky je nutné stanovit role, a to jasně a bez výjimek. Některé rasy jsou od přírody pomyslnými vůdci smečky, ale i těm je zapotřebí dát od prvního momentu jasně najevo, že onou alfou budete ve vašem vztahu vy. 

Po jasném stanovení rolí přichází samotná výuka, která musí být především pozitivního charakteru. Výchova musí být pozitivní pro obě strany. Pokud bude výuka bude opředená nadávkami a bitím, nedojde se úspěchu, ale spíše k protestu ze strany psa.

Chvála a odměny vždycky zabírají

Je pravdou, že každý pes má trochu jinou potřebu. Obecně ale platí, že roční zdravý pes vydrží bez venčení zhruba dvě hodiny (minimálně). Odborníci se pak shodují na tom, že co měsíc života psa, to hodina navíc, kterou pes bez čůrání zvládne. 

Každý majitel by ale měl svého psa sledovat a s venčením by neměl otálet. Když se čtyřnohý parťák vynese ven, jeho čůrání by se mělo podpořit chválou, odměnou nebo pohlazením či pamlskem. Nebojte se ho při venčení nabádat k tomu, co by měl vykonat. 

Uceni Psa
Zdroj: Pexels.com

Po spánku nebo po jídle

Pokud nevíte, kdy se psem chodit ven, praktikujte zmiňované pravidlo dvou hodin a co dvě hodiny choďte psa venčit. Začněte ideálně ránem, kdy je pes vyspaný. Po spánku přichází čas na potřebu, což platí také v případě jídla. Jak už bylo zmíněno, bereme s sebou pamlsky a dostatek slov chvály. 

Je třeba si uvědomit, že trestání psa za loužičky není řešení. Pes většinou loužičky (i při výuce čistotného chování) udělá doma ve chvíli, kdy majitel doma není. Trestat ho za něco, co nemohl ovlivnit, protože neměl možnost jít ven, je tedy holý nesmysl.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *