psí nemoci

Nejčastější psí nemoci a jejich léčba

Každý pes se za svůj život určitě s nějakým onemocněním setká. Pes vám samozřejmě nepoví, že má bolesti nebo jiné trápení. Správný chovatel by tak měl znát alespoň ty nejčastější z nich včetně jejich hlavních příznaků, aby poznal, kdy je pejskovi špatně a potřebuje veterinární ošetření.

1. Začervení a zablešení

Napadení parazity není rozhodně nic neobvyklého. Nejčastěji se objevují blechy, které poznáte podle neustálého škrábání a černých teček v srsti, a škrkavky, které jistě uvidíte ve stolici. Důležité je napadení parazity předcházet účinnými přípravky. Odčervěte psa alespoň dvakrát ročně, a proti blechám dobře fungují antiparazitní obojky nebo spot-on přípravky.

2. Zažívací potíže

Zvracení je u psů poměrně častá záležitost. Zvíře se nejčastěji potřebuje zbavit nevhodné potravy, může ale jít o projev závažnějšího onemocnění. Častým zažívacím problémem je také průjem. Ten se definuje ve chvíli, kdy již zvíře vylučuje řídkou stolici alespoň po třetí za sebou. Jednorázový výskyt průjmu, který během pár dní odezní, není důvod ke znepokojení, avšak často se opakující řídká stolice může být projevem alergie nebo jiného problému.

3. Artróza

Hlavní staří psi a větší plemena se mohou potýkat s artrózou. Jedná se o onemocnění kloubů, které je doprovázeno záněty. Nejlepší prevencí je včasné podání kloubní výživy.

4. Zánět očních spojivek

U psů se záněty spojivek pojí většinou s alergiemi nebo poruchami slzného filmu. Projevují se zarudnutím očí s případným výtokem či hnisáním. Léčí se antibiotickými očními kapkami. V případě, že je zarudnutí oka spojeno s očním vředem, přistupuje se k chirurgickému zákroku.

5. Zánět análních žláz

Velice častý psí problém. Někteří psi zvládnou vyprázdnit žlázky sami, u jiných může docházet k jejich ucpávání. Poznáte jej podle toho, že si pes neustále kouše do oblastí análních žlázek a šoupe zadkem po zemi. Veterinář provede jejich vyčištění a psovi se uleví.

6. Záněty dýchacích cest

Dokonce i pes může kašlat, případně mít rýmu. Záněty dýchacích cest u psů mohou být různé, od infekce, přes onemocnění srdce, parazity, až po alergie. V případě, že váš pes kašle, navštivte veterináře.

7. Zánět uší

Záněty ucha – opět velice častý psí problém, zejména pak v teplých letních měsících, kdy se mnoho psů často koupe nebo běhá ve vysoké trávě. Zánět totiž může způsobit takzvaná osina, což je zbytek klásku zapíchnutý do kůže. Další příčinou jsou parazité, bakteriální a kvasinkové infekce nebo alergie.

8. Zubní kámen

Stejně jako u lidí se i u psů usazuje na zubech plak. Pokud se pravidelně neodstraňuje, tvoří se z něj zubní kámen. Ten je plný bakterií a poškozuje zuby a dásně, které pak mají tendenci ustupovat. Dochází k obnažení krčků, parodontóze a vypadávání zubů. Bakterie v zubním kameni jsou také příčinou nelibého zápachu z úst.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *