Kde Registrovat Psa
|

Kde registrovat psa?

Přestože je očipování psa ze zákona povinné, samo o sobě příliš užitečné není. Důvodem je především fakt, že neexistuje centrální registrace. V případě, že se pes ztratí, pak není nalezení majitele vzhledem k velkému množství soukromých registračních webů nic snadného. Kde tedy registrovat psa, aby to mělo smysl?

Povinné čipování

Povinné označení psa mikročipem oplatit úderem prvního ledna 2020. Jelikož se patnáctimístný kód zapisuje do očkovacího průkazu, je čip nezbytný právě z hlediska očkování – v případě, že pes nebude očipovaný, zákon ho považuje za neočkovaného proti vzteklině, přestože očkovaný je.

Co vše obsahuje čip?

Přestože se řada lidí domnívá, že čip obsahuje údaje o majiteli, opak je pravdou. Z čipu vyčteme pouze číslo výroby, tedy žádné osobní údaje majitele. Abychom tedy vůbec mohli číslo čipu spojit s majitelem, je třeba, aby bylo zaneseno do některé z registračních databází. To však řada majitelů psů vzhledem k poplatkům spojeným s registrací nedělá. Některé veterinární ordinace proto nabízejí očipování čipy, které jsou již předregistrované, a majiteli tedy ubyde starost s registrací.

Jak to funguje v praxi?

Pokud se nám zaběhne pes, který byl zaregistrován do jedné z databází, stačí nahlásit, o jakou databázi šlo. V případě, že je naopak pes nalezen a dostane se do útulku, dohledání majitele může být o něco složitější, zejména v případě, že nemá známku s kontaktem na majitele. Útulky se naštěstí situaci přizpůsobily pořízením čteček čipů, a především mají seznam webů, kde je číslo již možné dohledat. Bohužel je nutné prohledat veškeré dostupné registrační weby, což je rozhodně mravenčí práce. Řešením by byla národní databáze, ta je však bohužel v nedohlednu.

Registrace Psa
Zdroj: Pexels.com

Jaké existují databáze?

V případě, že se rozhodnete psa zaregistrovat, máte na výběr z mnoha databází. Mezi ty nejčastější patří například Národní registr majitelů zvířat, který patří mezi největší registry u nás. Výhodou je především nepřetržitá telefonní linka a registrace pro čipy Datamars zdarma. Další velmi rozšířený registr je Back Home, případně Pet Family – centrální registr zvířat, který nabízí registraci zdarma. Výhodou je také mobilní aplikace pro hlášení ztrát a nálezů psů.

V případě, že se chystáte se psem do zahraničí, je vhodné psa zaregistrovat u registrů, které jsou součástí mezinárodní skupiny Petmaxx.com. Mezi ty patří například zmiňované registry Národní registr majitelů zvířat či Back Home.

Jak čip registrovat?

Jakmile si vyberete registr, je potřeba si ověřit, jaké způsoby registrace jsou u něj možné. Nejčastěji se jedná o online registraci, případně také registraci poštou, kdy stačí zaslat formulář, který jsme obdrželi při samotném čipování.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *