Agama Vousatá
| |

Jak na chov agamy vousaté? Tyto praktické tipy vám pomohou

Chcete si pořídit nového kamaráda a nevíte jak na to? Agama vousatá vás fascinuje, a tak byste jí neradi nějak uškodili? V tomto článku naleznete základní informace, bez kterých se neobejdete.

Co nebo kdo je agama vousatá?

Agama vousatá, latinsky Pogona vitticeps, je plaz pocházející z Austrálie. Jedná se o ještěra z čeledi agamovitých. Jeho zbarvení je světle hnědé až hnědočervené. Je to hmyzožravý živočich (asi ze 70 %), který se živí také rostlinnou stravou. Agama svléká při růstu svou kůži, ovšem po jednotlivých částech těla. Tento plaz je klidné, mírumilovné a přátelské povahy a dožívá se v průměru 15 let. Takže je určitě důležité si dobře promyslet, zda se budeme schopni postarat, na tak dlouhou dobu, o svého mazlíčka. Ještě je určitě důležitou informací to, že dorůstá velikosti asi 50 centimetrů.

Agama Vousatá

Kam s ní?

Určitě do terária. A jaké zvolit? Terárium by mělo mít dostatečně velkou plochu dna. Minimální velikost při chovu jedné agamy by měla být asi 100x50x50 cm. A jelikož v přírodě přebývají hlavně v poušti nebo polopoušti je nejvhodnějším substrátem písek nebo štěrk. Abychom zajistili co nejvíce přirozené prostředí, měli bychom v teráriu umístit také kameny, kořeny a větve, na které si mohou vylézt.

terárium pro Agamu

A co technické vybavení?

Důležité je osvětlení. Sluníčko nám nenahradí, a proto musíme zařídit kvalitní osvětlení. Zde mluvíme o UVB žárovkách nebo zářivkách. Těleso vyzařující UV záření pomáhá živočichům lépe metabolizovat vápník a fosfor. Dále by terárium mělo obsahovat zdroj tepla, který můžeme zajistit pomocí skleněné žárovky, která nejen svítí, ale vydává i teplo. Nejčastěji používané jsou 50W, ale určitě bychom měli mít v teráriu teploměr, kterým změříme stávající teplotu v teráriu. Agamě topíme asi na teplotu mezi 25–30 ºC. Žárovku však musíme zajistit tak, aby se agama o ní nepopálila.

A ostatní vybavení?

Určitě by neměla chybět v teráriu vodní plocha s čistou vodou, jelikož agama se ráda koupe. Můžeme tam umístit třeba dostatečně velkou keramickou misku. Vhodné je také agamu rosit. Abychom udrželi vlhkost v teráriu, je dobré do něj nasadit živé rostlinky. Pozor však na ty jedovaté!

Jak a čím krmit?

Jak již bylo řečeno, agama je hmyzožravec, takže základ jídelníčku tvoří hmyz jako např. cvrčci, švábi, kobylky apod. Podávají se v živé formě, jelikož hmyz, který se nehýbá, ji nezajímá. A jedna rada – je vhodné hmyz před podáním obalit v práškových vitamínech. Pro zpestření podáváme agamě i rostlinnou stravu jako je např. v létě pampeliška (květ i listy).

Tak a teď už jen zbývá najít vhodného a spolehlivého prodejce.

5/5 - (2 votes)

Podobné příspěvky

Jeden komentář

  1. Dobrý den ,
    Naše agama ještě nemá rok a po poslední stolici se jí nechce vrátit žláza zpět,prosím o radu . Předem moc děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *