kočka na záchodě

Poradíme vám, jak naučit kočku chodit na záchod

Jelikož jsou kočky od přírody velice čistotné, ve většině případů není příliš náročné ani složité je naučit používat kočičí záchod, a to dokonce i ve starším věku. Přesto je důležité dodržet několik základních pravidel, aby proces učení dopadl úspěšně a ke spokojenosti vás i vašeho mazlíčka.

Zvolte vhodné umístění kočičí toalety

Asi nejdůležitějším kritériem pro úspěšné naučení kočky na používání kočičí toalety je její umístění. Pokud se totiž kočce nebude zamlouvat, kam jste bedýnku dali, není ve vašich silách ji k jejímu používání přimět. Ideálně kočičí toaletu umístěte na klidné, tiché místo, kde ji při vykonávání potřeby nikdo nebude rušit. Vzhledem ke snadné údržbě je vhodné například WC či koupelna. Zde je však třeba dát pozor na to, zda vaší kočce nevadí náhlé například hučení pračky či kotle ohřívajícího vodu.

Rozmyslete si také umístění kočičí toalety do kuchyně v blízkosti misek se žrádlem a vodou. Kočky jsou totiž navýsost čistotní tvorové, kterým se rozhodně nezamlouvá představa vykonávání potřeby poblíž jídla.

Jak na správný výběr kočičí toalety?

Dále je třeba myslet především na správný výběr samotné kočičí toalety. Rozhodně by měla být dostatečně prostorná, aby se kočka mohla v případě potřeby otočit, aniž by šlápla do znečištěného steliva. 

Nehledě na velikost, na výběr máme ze dvou druhů bedýnek, a to uzavřených a otevřených kočičích toalet. Otevřené jsou nejen levnější, ale také se hodí zejména v začátcích procesu učení, jelikož kočka lehce pochopí, k čemu bedýnka vlastně slouží. Nevýhodou může být zápach, který však vyřeší dostatečně časté čištění. Druhou variantou je uzavřená bedýnka, která je praktická hlavně proto, že kočka při hrabání nerozhazuje stelivo na podlahu kolem.

Jak kočku naučit kočičí toaletu používat?

Při učení kočky na používání kočičí toalety myslete hlavně na to, že je třeba mít trpělivost. Jakmile bedýnku se stelivem kočce ukážete, ve většině případů sama pochopí, k čemu slouží. Pokud však vykoná potřebu jinam, jednoduše hromádku naberte a přeneste na stelivo v bedýnce. Čistotná povaha kočky ji přiměje hromádku zahrabat, čímž si spojí bedýnku s vykonáváním potřeby. Pokud uvidíte, že se kočka chystá vykonat potřebu mimo bedýnku, jednoduše ji zvedněte a přeneste na kočičí toaletu. 

A co lidská toaleta?

Možná už jste viděli na internetu spoustu zábavných videí koček, které se naučily používat lidskou toaletu. V praxi to už tak zábavné není. Nejen, že to pro kočku je nepřirozené a potenciálně nebezpečné, ale také se jedná o poněkud nehygienickou metodu. Raději tedy zapomeňte na experimenty a pořiďte kočce její vlastní bedýnku, kterou se naučí používat během pár dní.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *