Terarium 1
|

Jak na vyhřívání terária

Nevíte, jak vyhřívat terárium? Jaké žárovky používat a existuje něco dalšího, co vyzařuje teplo? V článku vám vysvětlíme, co a jak.

V teráriích chováme z velké části zvířata z tropických oblastí a proto je nutné zajistit jim podmínky, které co nejdůvěrněji napodobují jejich domovinu. Ať je to již vyšší teplota v teráriu nebo vyšší vlhkost vzduchu. Na rozdíl od savců, plazi nemají schopnost produkovat svoji vlastní teplotu těla.

Jestliže neposkytneme těmto druhům zvířat dostatek tepla, nebudou schopna správně nastartovat svůj metabolismus. Zvířata se tak musí spoléhat na vyhledávání zdrojů tepla, jako je třeba teplota vzduchu nebo sluneční paprsky. V našich podmínkách jim však toto nebude stačit, a proto musíme zvířatům pomoci prostřednictvím terarijní techniky. A tuto si nyní trochu více přiblížíme. 

Jak dosáhnout ideální teploty

Máme různé způsoby, jak dosáhnout potřebné teploty v teráriu. Velmi oblíbeným způsobem zvýšení teploty v teráriu je keramická žárovka do objímky. Taková žárovka nesvítí, ale vydává teplo. Umisťuje se do klasických patic, které jsou určené pro standardní žárovky. Taková žárovka nám dokáže vytvořit tepelný stav podobný slunečnímu záření. Jestliže máme v teráriu více zvířat, je vhodné zajistit každému zvlášť takové výhřevné místo. 

Terarium 2
Zdroj: depositphotos.com

Topné podložky, kabelky a kameny

Dalšími oblíbenými pomůckami, pro poskytnutí dostatku tepla pro zvíře v teráriu, jsou tzv. topné podložky, topné kabely a topné kameny. Jsou však používány pouze jako podpůrný doplněk, když není teplo z žárovky dostačující. Jejich použití je vhodné například v zimních měsících. 

  • Topné podložky nejčastěji umísťujeme pod písek nebo substrát, abychom vyhřívali terárium zespodu. Podložka nám  udržuje tepelný komfort v teráriu a díky ploché konstrukci umožňuje rovnoměrné vyhřívání velkého prostoru. 
  • Topné kabely jsou vhodné pro většinu plazů a jsou umístěny, tak jako topné podložky, pod písek nebo substrát. Kabel udržuje konstantní teplotu. 
  • Topné kameny jsou umělé vyrobené dekorace, ve tvaru přírodních kamenů, které svým vzhledem napodobují rozpálené kameny. Slouží ke kontaktnímu vyhřívání terarijních zvířat. 

Udržování správné teploty v teráriu je velmi důležité pro úspěšný chov plazů. Je však třeba podotknout, že chovaná zvířata potřebují v teráriu různé teplotní zóny, kde se mohou například více vyhřát a kde naopak ochladit. Před koupi takových topných doplňků je určitě vhodné si nastudovat přirozené nároky jednotlivých druhů. Vždy však musíme mít na paměti, že teplota v teráriu musí být kontrolována pomocí termostatů a časovačů. Nemůže se spolehnout pouze na náš odhad, jelikož naše tělo vnímá teplotu rozdílně od chovaných zvířat. 

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *