Kempování se psem
Obsah
Pokud rádi trávíte svůj volný čas se svým čtyřnohým parťákem, dovolená pro vás pravděpodobně neznamená pouze relax, ale také starosti o pejska, který musel zůstal doma či u rodiny. Naštěstí existuje způsob, jak strávit dovolenou se psem, aniž byste ho museli propašovat do letadla – stačí vyrazit pod stan. V dnešním článku vám prozradíme, na co při kempování se psem myslet a jaké vybavení rozhodně nezapomenout.
Proč vyrazit pod stan i se psem?
Milovníky psů asi nemusíme přesvědčovat o výhodách kempování – vy i pejsek si dosyta užijete přírody, kterou zná váš čtyřnohý mazlíček jen z městských parků. Společně můžete vyrazit na výlety, za koupáním do řek či rybníků, nebo prostě jen pozorovat čilý ruch v kempu. Je už jen na nás, zda se spokojíte se spaním pod hvězdami, ve stanu či třeba obytném voze nebo chatce.
Pozor na výběr kempu
Než však vyrazíte za dobrodružstvím, ujistěte se, že budete v kempu vítání. Ačkoliv většina autokempů a tábořišť nemá s pejsky problém, ušetřete si případné problémy a předem si zjistěte, jaká jsou aktuální pravidla daného zařízení. Zatímco některé kempy vám povolí psa například i v chatce či mobilheimu, rozhodně to není univerzálním pravidlem.
Na škodu není ani pročtení recenzí – přestože některé kempy psy povolují, ještě to neznamená, že jsou na ně připraveni i vybavením, tedy například oplocením areálu či třeba miskami na vodu.
A co stan?
Pokud jste se rozhodli vyrazit pod stan, nezapomeňte, že i malý pes dokáže zabrat pořádný kus místa. V ideálním případě tak počítejte s vaším psím společníkem jako s další osobou – pokud na výlet vyrážíte jen a vy váš pes, potřebovat budete stan pro dvě osoby. Pokud jedete ve složení dva lidé a pes, ideální bude stan pro tři.
Nezapomeňte na vybavení
I v případě kempů, které jsou tzv. dog-friendly, se však vyplatí nepodcenit přípravu. Ta spočívá především v pořízení a sbalení všech nezbytností. Určitě se neobejdete bez:
- Misky na vody a žrádlo,
- Vodítka a náhubku,
- Pelíšku či deky,
- Hraček,
- Pamlsků a žrádla,
- Přepravky či speciálního bezpečnostního pásu s postrojem (v případě cestování autem).
Pokud na delší výlet s vaším psím parťákem vyrážíte poprvé, možná budete muset celou řadu vybavení teprve nakoupit. Aby nebyla počáteční investice tak vysoká, vyplatí se například využít Zoohit slevy, díky kterým potřebné vybavení zakoupíte o poznání levněji.
Bezpečná cesta autem
Kempem a vybavením však nástrahy kempování se psem nekončí. Pokud se rozhodnete na dovolenou v kempu vyrazit autem, je třeba dodržovat několik základních pravidel, které zajistí vašemu pejskovi bezproblémovou cestu. V prvé řadě myslete na dostatečný pitný režim – pejsek se v autě může velice snadno přehřát. Kromě vody je vhodné zajistit také dostatečný stín. A asi není třeba dodávat, že psa nikdy necháváme samotného zavřeného v autě.
Aby se pejsek cestou nenudil, přibalte mu na cestu oblíbenou hračku a dostatek pamlsků. Sami uvidíte, že si na cestování autem bez problémů zvykne a bude se na vaše společné výlety těšit.
Na co si dát při kempování se psem pozor?
Kempování se psem bohužel není vždy procházka růžovou zahradou. Pozor dejte zejména na ostatní návštěvníky kempu, především pak děti, které se ne vždy chovají k pejskům ohleduplně. Ohleduplní byste však měli být i vy sami – rozhodně pejska nenechávejte volně pobíhat, loudit jídlo či hlasitým štěkotem budit celý kemp.
Pokud víte, že se pejsek nebude vždy držet u vás a zároveň není k dispozici oplocená plocha, na které byste mohli pejska volně pustit, pořiďte si dostatečně dlouhé stopovací vodítko, které můžete uvázat například ke stromu či sloupku plotu. Tak táboření zdar!