Borelióza u psů: jak ji poznat a léčit?
Obsah
Sezóna klíšťat je v plném proudu a nemoci, které tento hmyz přenáší, se netýkají pouze lidí. Lymskou boreliózu způsobuje borrelia, což je bakterie žijící uvnitř klíštěte. Po kousnutí se přenáší na hostitele, kterým může být i váš pes. Naštěstí snáší naši čtyřnozí miláčci nakažení tímto onemocněním velmi dobře a většina z nich se nesetkává s žádnými příznaky. Nicméně pokud má váš pes s nějakých důvodů oslabený imunitní systém, může ho borelióza pěkně potrápit.
Příčiny onemocnění
Jak již bylo řečeno, jedinou příčinou onemocnění lymskou boreliózou je kousnutí klíštětem. Původcem je bakterie Borrelia burgdorferi, která se v organismu může začít šířit a způsobovat zdravotní problémy. Nemoc nepřenášejí jen dospělá klíšťata, ale také jejich nižší vývojová stádia. Po zakousnutí začne klíště sát krev, kterou samozřejmě tráví. Během tohoto koloběhu se z jeho střev dostává bakterie do hostitele, nejdříve však po 36-48 hodinách. Následně se borrelia množí ještě v kůži, což je u psů nejčastěji také její konečná, protože ji zde zničí imunitní systém. V případě jeho oslabení může být napaden nervový systém i pohybový aparát.
Symptomy boreliózy u psa
Nákaza se u psa neprojeví hned po přisátí klíštěte. První příznaky se objevují po dvou až pěti měsících, což správnou diagnózu moc neusnadňuje. Stejně tak ji neusnadňují velice nespecifické příznaky, které mohou kromě boreliózy doprovázet řadu jiných onemocnění. Mezi ně patří například:
- Horečka
- Malátnost a únava
- Ztráta chuti k jídlu
- Otoky lymfatických uzlin
- Zánět kloubů a následné kulhání
- Zejména u větších plemen se výjimečně objevuje také zánět ledvin
Jaké jsou možnosti léčby?
Stejně jako u všech bakteriálních onemocnění, se i u boreliózy používají antibiotika. Ty se nasadí na poměrně dlouhou dobu – až na 4 týdny. Ke zlepšení však dochází již pár dní po zahájení léčby. Neléčená nemoc se ale může dostat do stádia, kdy už antibiotika nezničí všechny bakterie. V tomto případě již mluvíme o chronické borelióze, která se v průběhu života vrací, a antibiotika se pak užívají hlavně k mírnění příznaků při recidivě. Zahajte proto léčbu co nejdříve a tomuto závažnému stavu se úspěšně vyhnete.
Účinná prevence
Nejlepší prevencí je ochrana vašeho psa před klíšťaty. Účinnými přípravky v boji proti těmto parazitům jsou obojky, spot-on přípravky a různé repelentní spreje. Obojky vydrží i několik měsíců, nasadí se psovi na krk a nepřetržitě jej chrání i celou sezónu. Co se týče spot-on přípravků, jedná se o tekuté kapky, které se aplikují mezi lopatky psa a vetřou se do pokožky. Aplikace se však musí opakovat po každém mytí psa. Repelentní spreje jsou sice účinné, ale je třeba jimi zvíře nastříkat každý den znovu.
U veterinárního lékaře se můžete informovat také o očkování proti borelióze. To však nefunguje na všechny typy těchto bakterií, a proto se nemůžeme bavit o stoprocentní účinnosti. I naočkovaného psa je tedy dobré chránit. Kromě toho je dobré vašeho mazlíčka také pravidelně prohlédnout a pokud najdete přisáté klíště, neprodleně jej odstranit. Nezapomeňte na správnou techniku, klíště se nesmí mačkat ani kroutit, jinak může dojít k uvolnění patogenů.