Kočka vrní

Proč kočka vrní?

Nejen majitelé koček, ale asi každý, kdo se kdy dostal do kontaktu s kočkou, mohl slyšet jemné vrnění. Tomu se říká „předení“ a je to typický kočičí projev, kterým dává najevo různé emoce. Nejen ty jsou však spouštěčem onoho vrnění. Pojďme se tedy podívat, proč a jak tento zvuk kočky vydávají a co tím chtějí svému okolí sdělit.

Předení jako fyziologický jev

Příst mohou všechny kočkovité šelmy od těch nejmenších až po ty největší. Kočka domácí se však v tomto ohledu například od lva přece jenom něčím liší. Dokáže totiž vrnět nejen při výdechu, ale také při nádechu. Z tohoto důvodu je zvuk, který při předení vydává souvislý a nezaměnitelný.

Odkud se vrnění bere a proč prostupuje úplně celým kočičím tělem není dodnes jednoznačně vysvětleno. Někteří odborníci mají za to, že vzniká při vibrování nepravých hlasivek. Jiní se naopak drží teorie, že kočičí mozek vysílá při určitých situacích impuls, který zapříčiní smrštění a rezonaci svalů u hrtanu a bránice.

Důvody předení u kočky

Většina kočičích páníčku si myslí, že jejich mazlíček vrní vždy, když se cítí dobře a šťastně. Samozřejmě je to jeden z důvodů, nicméně příčin předení těchto šelem je mnohem více. Je to pro ně totiž jakási forma komunikace, ať už mezi sebou jako živočišným druhem, nebo třeba s člověkem či jinými zvířaty.

Komunikace s mláďaty

Předení je hlavní komunikační formou mezi kočkou a jejími mláďaty. Když koťata předou, produkuje hypofýza matky více oxytocinu, který následně spouští uvolňování a tvorbu mateřského mléka. Kromě toho dávají svým vrněním kočičí mámě najevo, že jsou v pořádku a cítí se v její blízkosti bezpečně. Přede však také novopečená maminka. Dělá to nejen proto, aby ji slepá koťata lépe našla, ale i z důvodu rychlejšího hojení poporodních ran a tišení bolesti.

Radost

Jak každý majitel kočky předpokládá, slouží předení také k vyjádření radosti, pohodlí, pocitu bezpečí a jakési náklonosti. Pokud k vám vaše zvířecí společnice přijde a dožaduje se hlazení, u kterého blaženě přede, projevuje vám tak své „díky“.

Stresová situace a ústup

Pokud kočka zažívá nějakou vypjatou situaci, ve které se necítí komfortně, může paradoxně začít příst. Toto chování má však své logické opodstatnění. Snaží se totiž uklidnit. Vrnění může přijít i tehdy, když se kočka dává na ústup (například před jinou kočkou nebo psem).

Výzva ke hře

Předení nahrazuje u koček smích. Jestliže mají dobrou náladu a chuť si hrát, snaží se na stejnou vlnu naladit také svého pána. Vytáhněte tedy její oblíbenou hračku a užijte si společně chvíli zábavy.

Nemoc

Asi byste nečekali, že kočky mohou příst také když je sužuje nějaká nemoc či bolesti v důsledku zranění. Vrnění je totiž uklidňuje a pomáhá jim přečkat tyto nepříjemné chvíle. Má se také za to, že tyto zvuky dokonce podporují hojení a kočka se dá rychleji do pořádku. Neléčí tím ale jen sebe, je totiž prokázáno, že kočičí předení vyvolává v člověku pocity štěstí, a proto může ulevit také při jeho fyzickém či psychickém onemocnění.

Rate this post

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *